Loutano's Orion

Loutano's Orion

Holštýnský hřebec Loutano's Orion narozený v roce 1993 je potomkem plemeníka holštýnského svazu, hřebce Loutano. Ten je synem a zároveň pravnukem nejlepšího holštýnského producenta skokových koní všech dob, Landgrafa I. Loutanovým mateřským otcem je prvotřídní plemeník Calypso I, který často dodává svým potomkům jezditelnost a drezůrní nadání. Loutano byl po druhém místě na körungu úspěšný i ve výkonnostních zkouškách, v nichž se umístil na třetím místě. Bronzovou příčku obsadil na spolkovém šampionátu tříletých jezdeckých koní. Svoji skvělou jezditelnost rozvíjel dále na velkém obdélníku pod Margret Otto Crépin. Dokázal získat přední umístění v mezinárodních drezůrách úrovně Grand Prix a Grand Prix Speciál.

Loutano dal kromě Loutano's Oriona devět plemeníků, mimo jiné pravé bratry Lorentin I a II. Lorentin I po vzoru svého otce reprezentuje svého majitele, Holštýnský svaz, v drezúrních soutěžích nejvyšší kategorie a je vítězem Grand Prix. Lorentin II i III působí v Dánsku a chodí mezinárodní skokové soutěže stupně ST respektive T. I další Loutanovi potomci skáčí na úrovni T, například Loutana 4 či Light Bay F. Neuvěřitelného úspěchu dosáhla v roce 2002 Lacoochee, která jako šestiletá dokázala 18x v jediné sezóně vyhrát v parkurech úrovně L a S.

Rodina Loutano's Oriona je kapitolou sama pro sebe. Loutano's Orion náleží k výbornému mateřskému kmeni 1907, jehož příslušnicí je i vítězka Světového poháru 2003, Anka, která ač hannoverská, má své přímé mateřské předky v Holštýnsku a její praprababičku Banku najdeme i v pedigree Loutano's Oriona. Z kmene 1907 pochází také jeden z pilířů holandského chovu, plemeník Sinaeda (Camillus), a velmi ceněný hřebec Consul (Cottage Son xx). Consul je v Německu význačným mateřským otcem a v holandském chovu se udržel i v hřebčí linii, protože jeho synem není nikdo jiný, než známý plemeník Joost.

Matkou Loutano's Oriona je klisna Nicol po výborném producentu sportovních koní a jednom z původních holštýnských pilířů, hřebci Farnese. Farnese je mimo jiné mateřským otcem nejlepšího Landgrafova syna Landadela. Nicol je matkou celkem tří plemeníků, kromě Loutanova syna dala pravé bratry Lord Farn a Lord's Orion po plemeníku Lord. Výborným — skokanem je Louis H (po Lantaan z Nicol), který se umístil i v T parkuru, a opravdovou hvězdou je valach Europa Eins (po Locato z Nicol) . Se svými jezdci Andreasem Ripkem, jeho ženou Corou a Kanaďanem Mario Deslauriersem získal v roce 2001 jako šestiletý mnoho vítězství v parkurech L a S a na mezinárodních závodech v Poznani rovněž umístění v ST a T parkuru. V roce 2002 jako sedmiletý startoval pod Hauke Lutherem a získal celou řadu cenných mezinárodních vítězství: na ještě téměř zimní Sunshine Tour ve Vejeru de la Frontera třikrát zvítězil a stejného úspěchu dosáhl i na CSIO v La Baule ve dvouhvězdičkovém T. Výborných umístění dosáhl i v mezinárodních tříhvězdičkových T parkurech na závodech v britském Great Leighs či v německém Rastede. Tyto úspěchy znamenaly vysokou nabídku ze zámoří, kam byl prodán. Na začátku roku 2003 sbíral umístění na závodech Invitational Del Mar s Holly Scape, v polovině roku jej začala jezdit juniorská mistryně Kalifornie 2002 Tedra Bates a v nejvyšších juniorských soutěžích s ním sbírá vítězství a umístění v oblasti Kalifornie a Nevady.

Úspěch rodiny Loutano's Oriona pokračuje i v dalších generacích. Nicolina dcera Virginia V (po Rinaldo) je matkou plemeníka Capital (po Cor de la Bryěre). Capital přes méně kvalitní základnu klisen v Brandenbursku, kde působí, dokázal dát vítěze T parkuru a sám také těžké parkury skákal. Umístění v T parkuru získal i San Serai Romano z Virginie V po Romino. Další Nicolina dcera Terrain (po Calypso I) dala po plemeníku Capitol I hřebce Colino, který byl již jako mladý prodán do Holandska, kde v sedmi a osmi letech začal startovat v mezinárodních parkurech s Leonem Thijssenem, jeho slibná kariéra však skončila úmrtím na koliku v osmi letech. Naštěstí stihl dát několik ročníků hříbat a nejstarší osmiletý ročník se již v roce 2003 ukázal v mezinárodních parkurech, výborný byl především Nolino, umístěný na závodech ve Vilamouře (POR) a v německém Redefin pod mladou Belgičankou Kelly Vandousellaire. Nicolina pravá sestra Lygia dala Landgrafovu dceru Schlehe, matku plemeníka Abraxis Z (Ahorn Z), který chodil těžké parkury v Německu pod Gerardusem Krijnenem, Grand Prix drezůrního koně Romanoff 13 (Ramiro), T-skokana a vítěze soutěží mohutnosti Capitana-S (Coriolan) a dalšího kvalitního T skokana Carringtona 4 (Capitol I). Nicolina matka Elonia byla kromě producentky skvělých matek rovněž producentkou výborných skokanů, především mezinárodně úspěšných C.D. (Calypso I) pod Marií Haug (LUX) a Ramada (Ramiro) pod Peterem Lutherem.

Samotný Loutano's Orion absolvoval 100-denní test tříletých hřebců v Dánsku a zahájil velmi nadějnou kariéru pod vítězem Světového poháru, Kanaďanem Mario Deslauriersem, v pěti letech absolvoval parkury úrovně 130-140 cm. Úraz zadního kolene po pádu na překážce bohužel ukončil jeho sportovní ambice. Poté působil několik let v dánském chovu, v roce 2003 byli jeho nejstarší potomci pětiletí. Informace z Dánska se obtížně hledají, ale v loňském roce měli jeho potomci umístění minimálně v parkurech stupně L.

Loutano's Orion má díky svému rodokmenu dostatek plnokrevné krve a ideální kombinaci jezditelnosti a skokových schopností. Po svém otci by měl předávat vynikající mechaniku pohybu, tolik potřebnou pro klisny českého teplokrevníka, doprovázenou velmi nadprůměrnými skokovými schopnosti, vycházejícími především z důležitější matčiny strany rodokmenu, který je mezinárodními skokany přímo nabit.

Narozen: 31.3.1993Třída: 7.3
Plemeno: holštýnský kůň KVP: 182
Barva: Hd. KVH: 172
Chovatel: Soennichsen B., 25858 Hoegel DEUOH: 203
Majitel: Vaňha Jan, Luka TýnOhol: 21.5
5039 Cassini I
1988Běl.
Capitol I
1975Běl.
Capitano
1968Běl.
Corporal
1963Hd.
Retina
Běl.
Folia (II)
Hd.
Maximus
Běl.
Vase
Běl.
Wisma
1987Hd.
Caletto II
1978tm.Hd.
Cor de la Bryere
1968tm.Hd.
Deka
Hd.
Prisma
tm.š.Běl.
Mahmud
1967Běl.
Cerena
Vr.
Ranka
1979Hd.
Landgraf I
1966tm.Hd.
Ladykiller
1961Hd.
Sailing Light
Ryz.
Lone Beech
Hd.
Warthburg
1962Hd.
Aldato
1958tm.Hd.
Schneenelke
Hd.
Jersey
1972Hd.
Urioso
1964tm.Ryz.
Furioso (GB)
1939Běl.
Fleur de Feu
Estella
č.Hd.
Thuswin
1957Hd.
Zukunft I
Hd.